Din tai sung i Hong Kong
Det har faktiskt gått sex veckor sen vi var på Din tai sung i Hong kong men det är först nu som jag har haft möjlighet att överföra kamerabilder till ipaden. Men ska jag summera besöket kort så är det de bästa dim sums och dumplings som jag har ätit och lyckligtvis så inföll sig detta besök även på vår bröllopsdag. Gå dit hungrig, var dock medveten om att du lär få köa en timme för att få bord. Väl värt förstås. Servicen var förstaklassig och maten var prisvärd. Deras systerkrog i Macau har en michelinstjärna och för mig är det lite konstigt att inte även denna restaurang har. Det här är helt klart min bästa middagsupplevelse i Hong kong.

Cirka en timmes väntan på bord och under tiden planerar vi vår beställning.

Din tai sungs berömda pork buns var mycker uppskattade av barnen. Fast de kallar dem för köttbullar
PS! Matrepubliken har också en bloggrapport om Din tai sung.
Liknande inlägg:
Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:



Postat av 


Goda dumplings är bara SÅÅ gott!
2012-01-16 kl. 16:23Och med goda menar jag riktiga…
2012-01-16 kl. 16:24Eller hur! Något ställe du ksn rekommendera i London?
2012-01-17 kl. 3:31Ja, de är så goda. Vi har i Polen liknande rätter, också med olika fyllningar fast på polska kallar vi de piroger.
2012-01-16 kl. 22:32Tack för tips, är inte så bevandrad i det polska köket, men tar gärna emot tips på vart man äter god polsk mat hemma i sthlm
2012-01-17 kl. 3:35Åh, åh, åååh! Nu längtar jag tillbaka till HK så jag skulle kunna dö en smula. Förutom Nobu var det lätt den bästa matupplevelsen i HK!
2012-02-07 kl. 20:49