| Prenumerera via Bloglovin' bloglovin | Prenumerera via RSS RSS | Kontakta oss RSS

Postat av söndag 06/12 2009 kl. 10:10 2 kommentarer

Auberginesallad med kikärtor

Numer letar jag oftare på matbloggar efter receptinspiration än på de traditionella matsajterna. Hos Ilva bokmärker jag ofta och hennes matiga kikärtssallad blev riktigt god. Slösa gärna med auberginen i denna sallad för det är den som gör den så bra tycker jag.

Jag kokade 4 portioner bulgur, la upp på ett fat och bredde sedan kikärtssalladen ovanpå. Minns faktiskt inte om jag hade kyckling eller kött till, men det spelar inte så roll  för den här salladen passar till ”allt”. Inte minst som tillbehör när det är grillsäsong. Tack Ilva för inspiration!

du behöver:
ca 2/3 av en burk kokta kikärter
1 stor aubergine
3-4 tomater
1 gul paprika
ett par matskedar finklippt persilja
lite saft från en citron (eller lime)
smaka av med flingsalt och ev lite nymalen svartpeppar
olivolja att steka med

Så här gör du:
1. Tärna auberginen i små tärningar, stek dem på ganska hög värme med i olivolja tills de är mjuka och har tagit färg. Låt dem rinna av en stund på hushållspapper.
2. Tärna tomat och paprika fint.
3. Blanda kikärtor, aubergine, tomater och paprika med persilja och citronsaft. Smaka av med flingsalt och ev svartpeppar.


Liknande inlägg:

Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:

2 kommentarer    Skriv en egen kommentar »

  1. Mikaela säger:

    Jag håller med dig, jag letar mer hos bloggare nuförtiden också, som en gigantisk levande experimenterande receptbok! :)

  2. Koselig säger:

    :) Denne skal jeg prøve!!!!

Skriv en kommentar