Ribollita
Även om jag lovebombar Årstiderna allt som oftast så har jag allt kämpat med all kål som de skickar med i grönsakslådorna. Det är nämligen en hel del – och nästan varje vecka. Vitkål, rödkål, grönkål, savoykål, spetskål och så vidare. Coleslaw blir förstås återkommande. Ibland gör maken en grymt god kålpudding enligt Mannerströms recept och han använder även kålen i wokliknande rätter. Men jag har själv saknat ett smart vardagsrecept för kål som alla i familjen gillar. Tills jag sprang på ribollita och insåg att det skulle passa alla här hemma. Och det blev en riktigt uppskattad middag!
Det här är en vegetarisk rätt med italienska rötter. Ett mellanting mellan soppa och gryta som gärna får förberedas dagen innan för att sedan snabbt värmas upp till middagen dagen efter. Generöst med kål är återkommande i alla recept när jag googlar för inspiration och sen verkar övriga grönsaker variera en del beroende på vad man har hemma.
I samband med servering blandas bönor ner i grytan och sedan ska det även röras ner dagsgammalt bröd. Det verkar finnas en del varianter av just detta moment. Ibland läggs brödet i botten på tallriken under soppan. Andra smular ner brödet i soppan men jag valde att steka krutonger på dagsgammalt bröd och sen toppa dem ovanpå tillsammans med parmesan. Det här var ett nybörjarförsök utan att jag skrev ner mängderna, så denna gång memorerar jag mest ingredienslistan för framtida bruk.
I soppkoket åkte:
strimlad rödkål och grönkål som först fräst med olivolja i stekpannan
slantade morötter
ett par skivade selleristänger
lite lök
ett par lagerblad
en burk cocktailtomater
vatten (ingen buljongtärning behövs när grönsakerna är bra)
salt och peppar
färsk timjan och strimlad ramslök
I samband med servering:
rör ner cannelinibönor i grytan
ringla ev lite olivolja på soppan vid servering
stek krutonger av dagsgammalt bröd, jag använder baconfett – eller gör som svärmor
toppa med finriven parmesan

Dags för hopkok!
Liknande inlägg:
- Söndagsceasar (5)
- Pappardelle med räkor och vitlök (0)
- Pastasallad med kalkon och kronärtskockor (2)
Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:



Postat av 


Jag är också lite less på all kål från Årstiderna. Det här var ju ett bra tips. Tack!
2011-05-22 kl. 22:25åh, denna rätt kommer provas hos oss i veckan. Vi har höst och lite småkallt så detta låter som en underbar rätt för vår årstid. Tack!
2011-05-23 kl. 10:49ja det är lite ”comfort food” över det hela. Toppa med ett glas rött vin
2011-05-23 kl. 12:30Vilka vackra färger! Ser supergott ut.
2011-05-23 kl. 18:44