| Prenumerera via Bloglovin' bloglovin | Prenumerera via RSS RSS | Kontakta oss RSS

Postat av fredag 25/01 2008 kl. 16:31 Kommentera

Bulgursallad med apelsin och fetaost

Vi är lite slagna hjältar här hemma. Tvååringen har haft vattkoppor sedan i söndags och att kampera hemma med den ömma modern som enda sällskap och inte få träffa dagiskompisarna i en hel vecka är en utmaning som heter duga. Sömnlösa nätter och kliande koppor har minst sagt kryddat vardagen.

Och så har tålamodet trytit kring maten. ”Inte ha” är svaret på det mesta men häromdagen byggde vi ihop en bulgursallad på allt som är gott i hennes gastronomiska värld. Och hon åt tack och lov! Lite juligt tema möjligtvis med apelsin och russin men absolut ett vabbrecept att upprepa. Bulgur är lite av tvåtusentalets snabbmakaroner för det behöver inte många minuter på spisen och under tiden hinner du tärna och blanda de övriga ingredienserna.

Blanda till drygt 2 portioner:
- 2 portioner kokt fullkornsbulgur smaksatt med ett par tsk curry i samband med uppkoket
- 15 cm gurka, skalad, skivad, delad och urkärnad
- ett halvt paket cocktailtomater, dvs ca 125 gram
- 2 apelsiner, tärnade
- en halv, fint hackad röd lök
- ett par nävar russin
- ett halvt paket fetaost att smula ner i salladen, dvs ca 100gram

Såsen till bulgursalladen blandades snabbt med matlagningsyoghurt och lite myntasås och så stektes ett par lammkotletter till.


Liknande inlägg:

Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:

Trackbacks/Pingbacks

  1. Myntasås » Tre tjejer i köket

Skriv en kommentar