Müslibullar
Jag vet inte hur det är för er, men jag snöar lätt in på ett brödrecept och håller fast vid det ett tag. Just nu så bakas det ofta müslibullar här hemma, ca 1/3 av degen är alltså vanlig hederlig müsli. Mest har jag använt AXA:s Müsli Naturell som innehåller en blandning av havregryn, rågflingor, rostade kornflingor, veteflingor, dinkelflingor och linfrön. Bra basblandning för övrigt som vi har på morgonyoghurten med lite extra torkade bär på.
du behöver till ca 16 bullar:
25 gram jäst
6 dl vatten
1 msk salt
1 msk honung
5 dl osötad musli
9-10 dl vetemjöl special
så här gör du:
1. Smula jästen i en bunke – jag använder assistentmaskinen till allt brödbakande.
2. Värm vattnet till 37 grader, häll ner i jästen och låt den lösas upp.
3. Häll i salt,honung, musli och mjölet. Börja med ca 9 dl vetemjöl och fortsätt tills du är nöjd. Drygt 10 dl blir bra tycker jag.
4. Låt assistenten gå i ca 5 minuter tills degen är smidig och blank. Låt jäsa under en handduk i ca en timme.
5. Ta upp degen på en mjölad arbetsyta och rulla ca 16 små runda brödbullar av degen. Lägg på bakplåt och låt jäsa på nytt i ca en halvtimme.
6. Sätt ugnen på 250 grader. Pensla gärna bröden med vatten och pynta med lite musli ovanpå innan de åker in i ugnen. Gräddas i ca 10-12 minuter beroende på ugn.

Liknande inlägg:
- Citronbröd (12)
- Oliv- och tomatbröd (1)
- Semesterbrödet (5)
Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:



Postat av 


Åh, de här små bröden låter otroligt goda! De vill jag absolut prova
Förresten om du är sugen på gratis choklad, titta in på min blogg
2011-10-08 kl. 22:52Ja de blir goda! Bakade ut en omgång igårkväll, gjorde tio lite större bröd, lätt avlånga till picnicfika
2011-10-09 kl. 8:14