| Prenumerera via Bloglovin' bloglovin | Prenumerera via RSS RSS | Kontakta oss RSS

Postat av onsdag 06/09 2006 kl. 19:56 7 kommentarer

Rögrund

Hoppsan, jag hittade ett inlägg som jag glömt publicera – så kan vi inte ha det!

Grundets Gästhem

På Rögrund i Stockholms skärgård ligger Grundets Gästhem ett vandrarhem och café med en fantastisk utsikt. Dit åkte vi med vår lilla båt en sån där riktigt härlig sommarkväll.

Vånölax

Menyn var enkel och inte så omfattande, jag valde lax från Vånö som serverades med färskpotatis och en supergod romsås. Ingen jätteportion, men ändå fullt tillräcklig. Efterrätten fastnade inte i kameran men den bestod av en minikladdkaka som serverades med hallon – riktigt gott!

solnedgång

Här kan man sitta och verkligen njuta av solnedgången!

Liknande inlägg:

Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:

7 kommentarer    Skriv en egen kommentar »

  1. Oskar säger:

    -> Maria: I min kokbok ”Skärgårdssmak” finns ett recept från Grinda Wärdshus på lättrökt Vånölax (med limecheese, salsa-fresca och tortillastrips…mums!). Vad är Vånölax :?:

  2. Oskar säger:

    Skulle bli ett frågetecken…skumt.

  3. Maria säger:

    -> Oskar: Vånölax = lax från Vånö fiskodling!

  4. Oskar säger:

    Åh. Ok. Tack!

  5. Maria säger:

    Det där receptet från Skärgårdssmak lät för övrigt spännande! I love lime :!:

  6. Jonas Lejon säger:

    Rögrund är härligt! Var där i helgen och bodde på vandrarhemmet

    • Maria säger:

      Jonas: Ja visst är det härligt att sitta och kolla in den vackra solnedgången där! :) Vi håller ju till på Nämdö om somrarna och brukar försöka åka ut till Rögrund och äta några ggr per säsong, har dock aldrig bott över där.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Tre tjejer i köket » Vykort från skärgården

Skriv en kommentar