Vardagsmat
Efter att ha varit pralinätande hemmafru och rehabiliterat min kropp under lång tid har jag börjat jobba. Plötsligt räcker inte orken till för matplanering och matlagning på samma sätt som tidigare. Snabba rätter är vad som får gälla i arbetsveckan och den lite mer fantasifulla matlagningen får vänta till helgen.
Mitt dilemma är att jag inte har särskilt många enkla och goda rätter som inte kräver mer än minimal insats på min repetoar. Jag behöver tips!
Frida
Testa kapris- och olivpeston (under recept på min blogg). Bara att mixa ihop ingredienser medan pastan kokar. Och supergott!
Helena
Det låter som ett Helenarecept! =) Tack!
Anonymous
Renskavsgryta med pressad potatis.
Stek ihop renskav, gul lök och svamp (salt och sv.peppar).
Häll på matlgrädde, turkisk yoghurt eller liknande. Smaka av med Lingonsylt, enbär och kanske timjan.
Servera med pressad potatis och grönsaker efter säsong.
Snabbt och enkelt. Godast blir det med lösfryst renskav som finns i vissa ”vanliga” butiker. Den lösfrysta skaven blir ännu godare om den tillagas i 30-45 min totalt, även om det är ätklart efter ca 15 min.
Mumsigt!
tobias
Hejsan,
jag hade samma problem som dej. Så jag planerar middagarna i förväg och letar recept i kokböcker och på webben. Sen ägnar jag en söndag då och då åt att göra mat att ha i frysen. Köttbullar, tomatsås, kalops , potatissoppa och chiligryta tex.
Här är min senaste planering. Hoppas den smakar:
Må 02-jan Potatis med köttbullar&brunsås
Ti 03-jan fläskfilepaket
On 04-jan tomatsoppa med kikärtor
To 05-jan pestokikärtor med bulgrur och rostade grönsaker
Fr 06-jan fredagskyckling
Lö 07-jan –
Sö 08-jan –
Må 09-jan Köttfärssås med Ajvar relish och haricotverts
Ti 10-jan paprikasoppa
On 11-jan Bulgrursallad med lammkorv
To 12-jan puttanesca
Fr 13-jan fredagskyckling
Lö 14-jan –
Sö 15-jan –
Må 16-jan renskavstacos
Ti 17-jan Mulligatawny med kyckling
On 18-jan Linsgryta
To 19-jan Pasta med spenat,fetaost och pinjenötter
Fr 20-jan fredagskyckling
Lö 21-jan –
Sö 22-jan –
Må 23-jan Entrocote m potatis
Ti 24-jan potatis+löksoppa
On 25-jan Tai-wok
To 26-jan Carbonara
Fr 27-jan 2st fredagskyckling (så räcker det till måndag)
Lö 28-jan
Sö 29-jan
Må 30-jan Kycklingfajitas
Ti 31-jan Champignonsoppa
On 01-feb lax med cous cous
To 02-feb pasta med brocolli
Fr 03-feb fredagskyckling
Lö 04-feb –
Sö 05-feb –
Må 06-feb färsbiff med morotssalsa
Elin
Tobias, jag är jätteimponerad, det är ju mat för en hel månad, jag har framförhållning på ca 3 dagar härhemma! Du är veckans vardagshjälte!