Gräsänkevecksfavorit
Minns ni tomatketchupen med stjärnanis och kanel? Måste bara påminna om hur god den var. Den är redan slut men jag gör nog en ny batch ganska snart.
Förra veckan var det gräsänkevecka och den här middagen var bara så tacksamt snabb och god att få till på ett par röda minuter: smörstekta gnocchis, cocktailtomater, paprika, bladspenat och bacon toppat med ovannämnda tomatketchup. Klart på en kvart!

Liknande inlägg:
- Tomat och mozzarellagnocchis med bacon och parmesan (15)
- Gnocchis!!! (4)
- Tomatketchup med stjärnanis och kanel (6)
Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:



Postat av 


Det ser jättegott ut. Men jag måste fråga, är lite nyfiken på gnocchin, den köpes ju färsk så den är inte så ”hård”, men förkokar du den innan du steker? Och den ser ut att ha lite ”crust”, inbillar jag mig eller har du gjort något extra med den?
2009-09-02 kl. 22:48Ofta kokar jag dem men jag tycker de blir goda om de steks försiktigt med smör så att de får en fin ”crust”, stek inte överdrivet för då blir de stenhårda!
2009-09-02 kl. 22:52Innan jag läste texten misstog jag gnocchin för vita bönor, och tyckte att det var en osedvanligt läskig kombo (med ketchup)… Men det verkar onekligen mycket smaskigt, måste testas!
2009-09-02 kl. 22:59Men!! Vad konstigt! Jag tänkte precis ”hum, undrar vad jag och snorisarna ska äta imorgon när vi är utan barnafadern en fredag”. Osså kommer detta?!?!
Detta såg väldigt gott ut! Men mer mat för mamman tror jag. Det är ju, gud förbjude, både sås och kant!
2009-09-03 kl. 10:15Låter gott och ser även gott ut. Detta är ett bra snabbtips.
2009-09-04 kl. 13:09Tack för tipset! När man inte hinner läsa så ofta är det bra med påminnelser. Kram
2009-09-09 kl. 11:34