Dagarna vid Los Gigantes

Så hamnade vi vid Los Gigantes igen på sydvästra delen av Teneriffa. Tredje gången vi är här vintertid. På typ samma fläck. Absolut växlande väder med moln och regn ibland, fast mest sol. Finns antagligen hur många hörn som helst som är härliga på ön, men just här gillar vi att vara. Och vi kommer sannolikt tillbaka igen. Det pågår redan en kampanj om ”när” här hemma.

De första två nätterna bodde vi högst uppe på bergssidan av Los Gigantes pga att lägenheten vi haft tidigare var uppbokad. Fin utsikt mot havet och La Gomera från vår lägenhet. Vi har fortfarande inte tagit färjan över! Nästa gång tänker jag att vi stannar även där några dagar?

Övriga dagar var vi tillbaka till lägenhetsområdet där vi har bott vid tidigare vintrar. Bästa balkonghänget för morgonkaffe.

Så precis som tidigare år – en rymlig lägenhet med balkong mot havet och en gemensam pool med bar tillsammans med andra lägenheter. Gillar verkligen att bo här. Nära till bra mataffär. 17-åringen hittade ett fint gym runt hörnet med prisvärt veckokort.  Det är även väldigt lugnt här, tror inte att det finns något uteliv alls här efter middagstid. Ett minus för andra men ett plus för oss.

Matmässigt varvade vi gamla favoriter med lite nya kort. El Mason till exempel, har vi varit hos förut. Somliga i familjen får hybris över av att äta en galet stor köttbit där.

📍Avenida Quinto Centenario 54, 38683, Puerto de Santiago

Vi återsåg även Raíces restaurante asado. Det ligger lite avsides, nära rondellen vid Lidl. Ett äldre par driver restaurangen. Maken sköter beställningarna och frun ansvarar för köket. Otroligt vällagad traditionell mat. Åt här både första och sista kvällen. Bland annat deras galet goda ost-och-skinkfyllda schnitzel. Fisksgrytan är också fantastisk.

📍 Quinto Centenario, 78, 38683 Acantilados de Los Gigantes

Det är ofta en regnbåge eller två över viken.

Ett annat återseende  – pizzakiosken mitt i backen. Såg att de är på väg att öppna en riktig restaurang i samma backe. Gillar verkligen Bellisimo! Fortfarande bra pizzor här. Allt med gluten ska tilläggas.

📍  C. la Hondura, 22, 38683 Puerto de Santiago

Hamnade även här igen. Puravida Bar kan vara det minsta tapashaket i hamnen. Längtar lätt tillbaka till deras småplock. Få platser. Så man får chansa på att det går att få plats.

📍 C. Pob. Marinero, 5, 38683 Santiago del Teide

Vi var även tillbaka till Cielo Y Mar.  En helt glutenfri restuarang. Skrivit tidigare om dem här. Bra fisk här.

📍 C. la Sirena, 12, 38683 Puerto de Santiago

Provade även lite nytt. Jag och maken skulle bara ha ett par tapas till lunch men åt sen hela menyn på CK Bistro.  Det här var faktiskt väldigt bra. Helt klart tweakade tapas. Nedan är deras tolkning på paella. Lite som en arancinis i spanskt format. Bokmärk för LUS.

📍 Pasaje Jacaranda, 2, 38683 Santiago del Teide

Först nu på tredje resan till Teneriffa som jag kommer mig för att prova barraquito. Otroligt god kaffedrink. Finns en lite snyggare variant på El Chipirón. Just den baren var även ett lätt stopp för ett glas när vi tog längre promenader.

Den indiska resturang vi tyckt om tidigare har stängt, så vi testade Punjab Sizzling. Det är som ingen semester om vi inte har ätit indiskt minst en gång, oavsett vart vi är. Bra curries här.

📍 C. Flor de Pascua, 39, 38683 Acantilados de Los Gigantes

Provade även att luncha på Bravo Casual bar. GILLADE. Också en bar jag önskat att vi hittat tidigare.  Mest uteplatser. Lite oklara öppettider. Jättefina rätter. 

📍Carr. Gral. Puerto de Santiago, 38683