Äppelmynta och sommarkyndel
Jag vet inte om det händer så mycket i våran trädgård. Alla köpta frön är inte sådda och alla planer är inte färdigsmidda för den kommande säsongen. Men några projekt är på gång och här är två nya bekantskaper som jag inte kunde låta bli att köpa häromdagen:

Det här är äppelmynta. Mynta är ju ett återkommande ämne i mina inlägg och jag har köpt frön för att så vanlig mynta i sommar. Den här plantan doftar både äppel och mynta – helt underbart! Jag hoppas den kan bli bra komplement i sommarens efterätter. Eller kanske för att göra eget te med?

Och så sommarkyndel. Vad vet jag om kyndel? Inte ett dugg faktiskt. Men jag vet förhoppningsvis mer när sommaren är slut!
Liknande inlägg:
Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:



Postat av 


Oj vad spännande ,inte hört talas om de där örterna, har själv bara nån mynta som sprider sig som ogräs. De kommer att dyka upp framöver i recept, det blir kul!
2008-05-15 kl. 22:49Spännande. Men du vet väl att det är bäst att plantera alla myntor (inkl kungsmynta = oregano) i krukor, annars kommer du om några år ha dem precis överallt i trädgården. En nedgrävd hink utan botten räknas också som hink.
Ett tips från en som oavsiktligt har fått oregano som marktäckare i ett stenparti.
2008-05-16 kl. 7:09Ja äppelmyntan har åkt i en stor kruka medan kyndeln är i rabatten. Är oreganon också en sådan vildväxare?
2008-05-16 kl. 8:18Hej, er blogg är med på topplistan.
2008-05-16 kl. 10:28Skriv gärna om ni vill ha era bilder på sidan
Lycka till
Grattis på er! Vad kul!
2008-05-16 kl. 11:12vi gör te av våran äppelmynta ibland. gott! i övrigt har jag lite svårt att veta vad jag ska göra med den. ser fram emot tips och inspiration härifrån!
2008-05-18 kl. 19:06Sent svar efter helg med kamera i skärgården… JA, oreganon växer tokstarkt och sprider sig som ogräs. Kan väl vara trevlig ibland, men bara en krydda i örtagården känns väl sådär.
2008-05-18 kl. 19:25Hej! Jag har kungsmynta i min trädgård den luktar gott
pepparmyntan också.
Västeråsdamen.
2009-05-12 kl. 18:36Hej,såg på tradera att det fans en äppelmynta,Den var ny för mig,,,,,ska köpa en planta och testa imin trädgård,
2010-07-13 kl. 14:02