| Prenumerera via Bloglovin' bloglovin | Prenumerera via RSS RSS | Kontakta oss RSS

Postat av torsdag 22/11 2007 kl. 18:25 5 kommentarer

Jens salamigryta

Långkok betyder inte med automatik att det är merjobb. Däremot att köket doftar gott i ett par timmar. Salamigrytan som Jens Linder kokat ihop tillsammans med högrev, rödvin och fänkålsfrön är alldeles underbar och rekommenderas varmt som bjudmat i vintermörkret. Min gryta som jag har gjort i kväll fick lite småkorrigeringar utifrån vad som fanns hemma; blandade löksorter, kanske lite mindre vitlök men lite mer fänkålsfrön och så kalvfond istället för buljong. Resultatet blev väldigt bra och nästa gång så provar jag nog riktig fänkål istället för fänkålsfrön.

Egentligen så är långkok smart så här i småbarnstider. Om man förbereder receptet ovan med att skära grytbitar och blanda alla ingredienser när barnen sover på eftermiddagen så sköter sig grytan sig själv fram till middagstid. Jag måste nog investera i Jens nya kokbok Långkok när jag hinner!

Liknande inlägg:

Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:

5 kommentarer    Skriv en egen kommentar »

  1. Anne säger:

    Oh, den gjorde jag med häromkvällen, den blev himla god. :)

  2. lotta säger:

    har just lånat långkok på biblioteket och funderar på att köpa mig ett alldeles eget ex. sak bara få D att bärja äta kladdig mat först… :)

  3. Elin säger:

    faktiskt att detta gick hem även hos det lilla trotsmonstret här hemma, hon åt mer än vad hon brukar, vilket är ett högt betyg :)

  4. Theresias Lidbom säger:

    Usch. Låter pornografiskt på något sätt.

    http://svartbasker.blogspot.com/

  5. Karin säger:

    Ja köp Jens bok, den är fantastisk!

Skriv en kommentar