| Prenumerera via Bloglovin' bloglovin | Prenumerera via RSS RSS | Kontakta oss RSS

Postat av lördag 16/12 2006 kl. 13:55 7 kommentarer

Gucka med feta och avokado

När jag fyllde år så fick jag en prenumeration av BBC Good Food av svärmor vilket jag uppskattar väldigt mycket. Det är massor av bra vardagsmat och roliga ideér i tidningen. Den här enkla guckan kommer från augustinumret. Vårt lilla sockergryn som både gillar avokado och fetaost petade glatt i sig detta på morgonmackan :lol:

du behöver:
100 gram av din favoritfetaost (dvs ett halvt paket)
1 stor avokado
en liten dutt olivolja
lite limesaft för smaksättning

så här gör du:
Smula fetaost och mosa avokado. Blanda detta med en mixer och häll i lite olivolja för att få den mer krämigt. Smaksätt med lite limesaft – klart!

Kommentar: Och med den fetaost som eventuellt blir över i paketet så kan du göra ajvar-och-fetaoströra.

Vill du prenumera på BBC Good Food så kostar 12 nummer 600:-. En grymt bra julklapp till dig själv :mrgreen:

Liknande inlägg:

Tipsa / Skriv ut / Bokmärk:

7 kommentarer    Skriv en egen kommentar »

  1. Pauls Kök säger:

    BBC ger också ut http://www.olivemagazine.co.uk/. Inte lika smockad med recept, men ofta intressanta och aptitretande artiklar. För den som inte vill prenumerera och har långt till affären kan handla båda på nätet hos http://www.press-stop.se/kiosken/.

  2. Oskar säger:

    Låter mycket gott! Elin, träffade förresten en kvinna i jobbet häromdagen. Hon skulle åka till England med sin engelske man över jul och hon förfärade sig över den engelska julmaten. Inte minst mince pies. Kan jag be henne ringa dig?

  3. Elin säger:

    Paul, presstoplänken är ju guld, jag visste inte att man kunde beställa lösnummer av utländska nummer online, det är ju rena godisbutiken för en tidningsjunkie som jag!

    Oskar, jag skrattade så att jag satte morgonkaffet i halsen. Det kanske är hennes första jul i england eller har hon redan varit där förut och haft sin crackershatt på huvudet? (det var kanske det mest traumatiska med min första engelska jul, att sitta med en papphatt på huvudet, lite kräftskivestämning kan man säga) Men om hon ska till North Yorkshire så kanske jag kan smyga in henne på svärföräldrarnas julmiddag, för det är helt fabolous, svärfar har varit kock i 20 år så han har inget att skämmas för i köket.

  4. Anne säger:

    Jajamensan, Good Food är min favvotidning :)

  5. Anne-Helen säger:

    Håller också med beträffande Good Food. Har haft den i flera år nu och jag lagar rätt mycket från den.

  6. Emma säger:

    kanongod och enkel röra! I love it :lol:

  7. Elin säger:

    Emma, jamen visst ar det, jag ar alltid osaker pa om jag ska slanga upp recept som innehaller max tre ingredienser, for det ar ju knappt ett recept, men samtidigt sa ar det tacksamt med busenkla genvagar ibland

Skriv en kommentar